3 gyermek mellett home office-ban dolgozom, édesanyák megoldásfókuszú támogatásával foglalkozom. Tudom mekkora kihívás egyszerre gyermeket nevelni, rendet tartani, vacsorát főzni és mindeközben otthonról dolgozni!
Egy ideális világban persze minden gyermek egyidőben, akár három órán keresztül szundikálna ebéd után, miközben háborítatlanul dolgozhatnánk egy habos latte társaságában.
De a való élet más! Most, a koronavírus idején sokan vagyunk otthon dolgozó anyaként bezárva gyermekeinkkel. Sokaknak napi több órában tanulnia kell a gyerekekkel,
Ebben a bejegyzésben abban szeretnék segíteni, hogyan tudsz home office-ban dolgozni, miközben a gyerekek otthon vannak.
0. lépés: a szeretettank feltöltése
Néhány éve volt szerencsém élőben részt venni Gary Chapman budapesti előadásán, ahol a szeretettankokról beszélt. Az elmélet lényege, hogy kapcsolódunk egymáshoz és a másik szeretetnyelvén mutatjuk ki, hogy szeretjük a másikat, hogy fontos nekünk. Chapman elsősorban párkapcsolati területen dolgozik, de a szeretetnyelv elmélete, a szeretettank feltöltése épp úgy működik gyermekeinkkel is.
Vagyis, mielőtt leülnél a monitor elé, remélve, hogy a gyerekek szépen eljátszanak majd, kapcsolódj először hozzájuk..
Tölts velük minőségi időt, öleld meg őket, játssz velük. Osztatlan figyelemmel fordulj feléjük, hogy érezzék a szeretetedet.
Ezután próbáld lefoglalni őket az alábbi kreatív módokon… Nézzük sorban életkorok szerint!
1. Vond be a gyerekeket a mindennapi tevékenységekbe és a házimunkába
Nagyon sok anyánál látom, hogy a kisebb gyerekek alvásidejében, vagy az esti fektetés után próbálják utolérni magukat a napi teendőkkel. Pedig a gyerekek korukhoz, fejlettségükhöz mérten bevonhatók a házimunkába, főzőcskézésbe.
Kérd meg a gyerekeket, hogy segítsenek a mosógép ki-bepakolásában, játékok elrámolásában, konyha felsöprésében, portörlésben. Nekem pl. mindhárom fiam szeret a konyhában kuktáskodni mellettem, amikor főzök.
A gyermekek bevonása a mindennapi tevékenységekbe nem csak új készségeket tanít nekik, hanem lehetővé teszi, hogy több minőségi időt tölts velük a házimunka elvégzése után és így nem lesz bűntudatot, hogy a közös játék helyett a konyhai romeltakarítással töltöd az időt. És így nem a kisebbek alvásidejében, vagy este fektetés után kell rendet raknod a nappaliban szétszórt játékok között, hanem akkor tudsz dolgozni, ha máskor egyébként nem tudod megoldani.
2. Tanítsd önálló játékra a gyerekeket
Ahhoz, hogy a gyerekek egyedül is eljátsszanak, először is, teremts biztonságos környezetet számukra, így nem kell folyamatosan aggódnod, hogy megsérülnek vagy épp eltörnek valamit.
Mutass nekik kreatív játékokat, hogy szabadon folytathassák a játékot, bízd a fantáziájukra a játék menetét.
Kreatív elfoglaltságot jelenthetnek pl. különböző építőjátékok (pl. Duplo, Lego, Geomag, Java). Vagy akár a szerepjátékok, amire nagyjából óvodás kortól kezdve természetes igényük is van (orvosos, boltos, tűzoltós, tanító nénis játék).
Legyen kevesebb játék elől. Egyrészt a folyamatosan rotált játékok mindig az újdonság erejével hatnak, nem unják meg őket, másrészt könnyebben lehet rendet tartani a lakásban, ha nincsenek mindenhol ömlesztve játékok.
Játssz néhány percig a gyermekkel, kezdjetek el egy valamit és hagyd, hogy folytassa saját képzelőerejével és kreativitásával.
Sok gyereknek elég, ha a közelben vagy és mellette tudsz dolgozni a laptopodon akár. (Kivéve azon gyerekek esetében, akikre mágikus erővel hat a számítógép látványa és máris kéredzdkednek oda az öledbe...)
3. A zene erejével
Kapcsold be a rádiót vagy tegyél be zenét, hogy megtörd a csendet. Nálunk mondjuk sosincs csend a három fiú mellett, de egy gyermeknél ez hasznos lehet. A zene hangulatjavító hatású, a gyermekdalok szórakoztatják a kicsiket. Ha a nappaliban vagy a szobájukban háttérzajként szól valamilyen zene, elmélyültebben tudnak játszani.
4. Képernyőidő
Jól tudom, nem divat bevallani, hogy engedjük tévézni a gyerekeket, de otthonról dolgozó anyaként tedd a szívedre a kezed, te sosem vetetted be a mágikus „dobozt”, ha gyorsan el kellett intézned valamit a laptopodon, vagy vissza kellett hívnod valakit?
Én ebben is az egészséges egyensúlyra törekszem, időkorlátosan, de nézhetnek a gyerekek tévét és nagyon fontos, hogy persze nem akármit.
Agyatlan mesék helyett válassz inkább ismeretterjesztő műsorokat, amik érdekesek a gyerekeknek is és tanulhatnak belőlük.
Youtube-on garázdálkodás helyett inkább általad választott dvd-t nézzenek, amiben biztos vagy, hogy életkoruknak megfelelő és ismered a tartalmát.
5. Hívjátok fel a nagyszülőket
Jól tudom, a jelenlegi helyzetben nem bízhatjuk a nagyszülők felügyeletére a gyerekeket, de annak nincs akadálya, hogy Skype-on vagy Messenger videóhíváson keresztül foglalkozzanak a gyerekekkel, pl. olvashatnak mesét, találós kérdésezhetnek velük. És persze csak úgy beszélgetni is ér!
A "távfelügyelet"nem csak a gyerekek és nagyszülők között teremt kapcsolódási lehetőséget, de ily módon te is le tudsz ülni dolgozni egy 20 percre, fél órára. Win-win helyzet mindenkinek!
6. Hordozd a babádat
Az igazi pici babáknak végtelenül fontos, hogy a közeledben lehessenek. Számtalan anyukát ismerek, akik mosogatnak, porszívóznak a kendőbe kötött babákkal. Miért ne lehetne akár számlázni is, ha a kicsid közben a közeledben van? Egy gyermekes szülők itt előnyben. No és persze számolhatsz azzal is, hogy a kisbabák még sokkal többet alszanak, de fontos, hogy ezekben az időszakokban tényleg ne házimunkát végezz!
7. Kincses dobozok
Tarts a gardróbszekrényben elrejtve néhány rejtélyes cipődobozt, izgalmas játékokkal tele. Váltogasd gyakran őket és egyszerre csak egyet vegyél elő. Hagyd, hogy a gyermeked felfedezze a tartalmát. Több gyerek esetén külön doboz jár mindenkinek! Aztán persze indulhat a cserebere (remélve, hogy ezen nem vesznek össze).
Amíg a gyerekek játszanak, félre tudsz vonulni a munkáddal rövid időre. Igen, tudom jól, hogy ezek csak lopott 10-20 percek, de mivel segítség nélkül másképp sokan nem tudják megoldani, ezeket a rövid időszilánkokat is kell használnunk.
8. Gyurma vagy festés
A kisgyermekek szeretnek alkotni és közben maszatolni. Ültesd az etetőszékbe a gyermekedet, s miközben ő játszik, mellette dolgozhatsz a konyhaasztalon. A közelben vagy, ha segítségre van szüksége, de ha nem 100%-os koncentrációt igénylő munakfázisban vagy, akkor ez nem zavar meg.
9. Az üres doboz varázsa
Adj egy nagyméretű üres dobozt gyermekednek és hagyd, hogy szabadon játsszon vele. Beleül, kipakol-bepakol, robotosat játszik vele, ezer variáció jut majd eszébe, mit lehet kezdeni vele.
Az én srácaim így már készítettek hajót, űrhajót, fagyis pultot pl. az elmúlt években. Lehet, az elején kell némi segítség, de ha szabadban csinálják, nyugodtan lehet kifesteni, vagdosni, ragasztani is (főleg, ha nagyobb testvérek is vannak körülöttük).
10. Tudományos kísérlet
Nagyon gyerekek imádják a tudoményos kísérleteket. Tegyél szódabikarbónát egy muffintepsi aljába, és engedd, hogy a gyermeked ecetet csepegtessen rá. Színezd az ecetet ételfestékkel, így még mókásabb! A szódabikarbóna és az ecet közötti kölcsönhatás szórakoztatja a kisgyermeket és persze tanulnak is belőle. További érdekes kísérletek a gyerekeknek a youtube-on pl. ITT és ITT.
11. Kézműveskedés
Gyöngyözés, origami hajtogatás (egyszerű papírhajó, papírrepülő készítése, színezése kisebbeknek), gyurmázás (akár sólisztgyurma) nem csak a finommotorikát fejleszti a gyerekeknél, de egy helyben is tartja őket. Ha a közelben vagyunk és mondjuk a konyhában zajlik az alkotás, a konyhaasztalnál talán elfér a laptop is és tudunk haladni a munkával, amíg a gyerekek alkotnak.
12. Kirakós játékok
Már 3 éves kortól szuperül rakják a nagydarabos puzzle-t a gyerekek, főleg, ha kedvenc mesefiguráikkal készült jelenetet ábrázolnak. A nagyobbaknak már komolyabb pl. 4D-s puzzle-t is vehetünk, ami egyben remek dísze is lehet a szobájuknak. Ha a gyermeked szeret kirakózni, nyert ügyed van, mert egész hosszan el lehet molyolni vele, s közben te tudsz dolgozni.
13. Medence parti
Most még nincs ahhoz jó idő, hogy a kertben medencézzenek a gyerekek, de miért ne lehetne a fürdőkádban játszaniuk és nem csak fürdésre használni? Sokunk csemetéi imádnak vizezni és ellenkeznek, ha ki kell szállni a kádból. Ragadjuk meg a lehetőséget és egy kád habos vízben engedd játszani őket. Szuper fürdőjátékokat is beszerezhetsz (nálunk kedvenceink a fürdőkád falára tapasztható állatkák), de vihetnek be kis hajót, különböző figurákat is.
Ha élvezik a vizes játkot, mellettük tudsz a telefonodon emailere válaszolni, vagy megtervezni a teendőidet, amikkel foglalkozhatsz, ha teljes nyugalom lesz.
14. Olvassunk együtt!
Ha a gyerekek szoktak egyébként könyvet látni a kezedben (és nem csak a kütyüket nyomjátok mellettük), könnyen rávehetők, hogy ők maguk is lapozgassanak mesekönyvet, képeskönyvet. Nagyobb testvérek fel is olvashatnak a kisebbeknek, amíg te pl. egy szakmai könyvet olvasol mellettük a kanapén.
15. "Anyaidő"
Nagyobbakkal már megbeszélhető az, hogy anyának szüksége van egy 20-30 percnyi időre, hogy megcsináljon valamit a számítógépén. Tényleg nem törvényszerű, hogy nekünk kell egész nap animátorkodni a már iskolás korú gyerekek esetén. Ha egész nap együtt vagytok és persze játszol is velük, igazán nem nagy kérés 20 perc nyugi egy fontos vagy határidős munka miatt.
Állítsatok be időzítőt, lássa a gyermek, mikor telik le az anyaidő. Sose mondd azt, "csak még öt perc kicsim", lényeges, hogy mindketten (hárman...) tartsátok az időkeretet.
+1 Csapatmunka!
És ha minden kudarcot vall, beszéld meg a pároddal, hogy ha munkából hazajön (feltéve, hogy nem az esti fektetésre ér csak haza) adjon neked 1-2 órát, hogy el tudsz vonulni a hálószobába a laptopoddal, hogy te is tudsz haladni a dolgaiddal. Ha beszáll az esti műszakba - fürdetés, vacsora, esti mese olvasása -akár minden este nyerhetsz néhány órát. S kérdem, miért ne tenné? Hiszen az ő gyerekei is és a család közöss vállalás. Tudom, sokan mondják, hogy estére a párjuk fáradt, de szerintem mi anyák is azok vagyunk. Ez most sajnos egy ilyen időszak és ha másképp nem megy, szükség törvény bont elv alapján még szorosabb összefogásra lesz szükség, ha csak ketten vagytok most, akik a gyerekekkel lehetnek a karantén miatt.
Az is működhet, ha hétvégén foglalja le a gyerekeket pár órára, hogy tudsz dolgozni. Fontos azonban, hogy ha tényleg csak ennyi időd van, akkor ne akkor kezdj el gondolkodni, miket kell megcsinálnod, amikor már ott ülsz a laptop előtt. Ezt az 1-2-3 órát a lehető leghatékonyabban kell felhasználnod, így ha másra nem is jut idő, legalább azt találd ki hétközben, mi mindent fogsz elvégezni ezekben az órákban.
Remélem ez a 15+1 tipp neked is ad néhány ötletet, amit kipróbálsz majd, hogy tudj haladni a home office-szal is a gyerekek mellet.
Hamarosan újabb bevált megoldással jelentkezem.
Ez egy nehéz időszak most, tartsunk ki tartsunk össze és keressük a jól működő módszereket, igen, megoldásfókusszal a a kiegyensúlyozott anyaságért. Tarts velem!